Razbremenitev stopala po amputaciji

Zdravljenje rane, ki je nastala po amputaciji

Izgled rane po delni amputaciji stopala

Skupinski pristop k celjenju rane, ki obsega redne preobveze, podtlačni sistem in razbremenitev z OPED obuvalom daja dobre rezultate z namenom pospešitve celjenja.

Pri bolniku, ki se zdravi zaradi sladkorne bolezni, je prišlo do gangrene v predelu prstov in stopalnic. Prehodnost večjih žil je bila vzpostavljena z PTA tehniko. Za zdravljenje manjših žilic pa se dajajo zdravila, saj tako miniaturni posegi zaenkrat še niso možni. Ker se zdravila niso izkazala kot učinkovita, je bila pri bolniku narejena amputacija končnega dela stopala.

Nameščanje VAC terapije

Pojav rane na stopalu po amputaciji skozi stopalo je posledica večjega pritiska zaradi manjše površine stopala in enake telesne teže bolnika.

Znotrajžilni in kirurški pristop zdravljenja sta bila podprta z dodatnimi ukrepi, kot je redno prevezovanje kronične rane, podtlačni VAC sistem in razbremenitev stopala.

Težava visokega tlaka na kritičnem mestu

Amputacijo skozi stopalo je omogočal dober dotok krvi do stopala, kar se je kazalo kot tipen pulz na hrbtišču stopala.

VAC terapija se lahko daja v sklopu hospitalizacije, možno pa je tudi, da je bolnik zdravljen na domu. Pri VAC terapiji pride velikokrat do tehničnih težav in je v takih primerih za bolnika prednost, če je zdravnik specialist takoj dosegljiv.

Skeletna prominenca predstvalja kritično mesto, nad slednjo (gravitacijsko pod slednjo) je koža najbolj ranljiva.

Pri zdravljenju kronične rane se moramo osredotočat na dejansko problematiko. Rana se v danem primeru slabše celi, ker ima stopalo manjšo površino od zdravega stopala, prišlo pa je tudi do spremembe bioarhitektonike stopala. Rtg posnetek nam kaže na prominenco kosti (rumena puščica), ki dodatno manjša stično površino telesa in tal, kar ob enaki telesni masi pomeni močno povečan pritisk na tkiva. S patofiziološkega vidika pomeni slednje, da gre za nenehno draženje tkiv in priložnost za mirovanje, počitek, celjenje je majhna.

Prevezovanje rane je bilo za ugodno celjenje premalo, potrebnen je bil operativni pristop z odstranitvijo mrtvine in namestitvijo VAC podtlačnega sistema.

Z multiplikativnim zdravljenjem revaskularizacijo, amputacijo, razbremenitvijo, prevezovanjem, namestitvijo VAC sistema ohranjamo ud in počasi zmanjšujemo ulkusno površino.

Najprej rano očistimo mrtvin, temeljito spremeo. Nato sledi namestitev VAC podtlačnega sistema, ki srka izcedek iz rane in tako zdravi rano.

Morebitnih mrtvin na rani ni več, rana celi s svežimi granulacijami, kar kaže na pravo smer zdravljenja.

Razbremenjevanje pritiska na rano z visokim pnevmatičnim škornjem

Cilj celjenja rane iz vzdrževanja zaceljene rane je zmanjšanje tlaka na kožo, ki deluje pri pritisku kosti od znotraj in okolja od zunaj.

Z namestitvijo OPED škornja močno povečamo stično površino med telesom in obuvalom. S povečanjem stične površine, zmanjšujemo pritisk na tkiva. Predvsem gre za zmanjšanje pritiska na ulkusni predel, kar mu omogoča daljše obdobje mirovanja in priložnost, da se rana celi in zaceli.

Lokacija

Specialistična ambulanta za krčne žile,
žilno kirurgijo

Diagnostični center Murgle
Cesta v Mestni log 55
1000 Ljubljana
 

Ambulanta

Četrtek
od 14:30

Naročanje vsak delavnik

09:00 - 18:00

Naroči se
Copyrights ©2015 Venula.si