Možganska kap



Možganska kap - nevarno medicinsko stanje

Kaj je?

Možgani so lahko brez kisika nekaj minut, predel možganov, ki jih prehranjuje zaprta možganska žila odmre.

Možganske celice za svoje delovanje potrebujejo nenehno oskrbo s kisikom, ki jim ga dovaja kri, ki priteče v možgane po žilah. Če je krvni obtok v možganih moten zaradi zamašitve žile, kri ne pride do ciljnih celic v možganih. Ciljne celice ne dobijo kisika, ki je nujo potreben za njihovo preživetje. To povzroči smrt celic v tistem delu možganov. POENOSTAVLJENO: Gre za zamašeno žilo, ki vodi v možgane. Možgani ne dobijo kisika. Del možganov umre. Del možganov ne more več dajati ukaze telesu. To vodi v nastanek značilnih simptomov in znakov, ki lahko trajajo nekaj tednov, mesecev ali so celo trajni.



Kako jo bolnik zazna?

Dvojni vid je lahko simptom možganske kapi.

Pri večini bolnikov se simptomi razvijejo v nekaj sekundah oziroma minutah. Kako se kažejo, pa je odvisno od območja možganov, ki je ostalo prez prekrvavitve, brez kisika in je prizadeto.


Najpogostejši simptomi možganske kapi so:


  • Enostranske motnje vida, dvojni vid (možgani ne sprejemajo vidnega signala).
  • Ohromelost ali nezmožnost premikanja ene strani telesa (možgani ne dajajo več ukazov roki ali nogi).
  • Nerazločen govor ali nezmožnost govora ter razumevanja (možgani ne dajajo ukazov jeziku, dajajo delne ukaze).
  • Pri hujših oblikah celo izguba zavesti (obsežnejše delovanje v možganih).

Simptomi so odvisni od dejstva, katera žila se je zaprla in kaj kateri del možganov ta žila oskrbuje.


Pojavijo se lahko tudi:


  • vrtoglavica,
  • slabost z bruhanjem,
  • motnje ravnotežja.


Kako bližnji prepozna bolnika z možgansko kapjo?

Prepoznavanje zankov možganske kapi s strani sorodnika oziroma bližnjega in hitra odzivnost, klic 112 so ključnega pomena pri pomoči prizadetemu bolniku.

GROM

  • G
  • R
  • O
  • M


Zakaj pride do možganske kapi?

S pravilno prehrano in z dovoljšnjo mero gibanja bistveno zmanjšamo verjetnost pojava možganske kapi.

Na možgansko kap vplivajo dedni, oziroma prirojeni dejavniki in pridobljeni dejavniki, predvsem način življenja, prehranjevanje, gibanje. Na prirojene dejavnike lahko kaj malo vplivamo. Lahko pa poskrbimo za pravilno prehrano in dovolj gibanja. Poskrbeti je potrebno za dejavnike tveganja, ki stimulirajo napredovanje ateroskleroze.

  • dejavniki tveganja
  • dedni vpliv
  • način življenja



Kako ukrepamo?

Vedno nismo gotovi ali gre za možgansko kap, tudi v primeru negotovosti, odreagirajmo takoj.

Če smo svojec ali znanec, bližnji bolnika, pri katerem je prišlo do možganske kapi ali je možganska kap v nastanku, se moramo odzvati hitro in odločno. Veliko bolje je, da pokličemo pomoč, čeprav nismo gotovi in ne gre za možgansko kap, kot da oklevamo, ne kličemo in zamujamo zalte minute. Stanja niso vedno hitro prepoznavna. Z diagnozo možganske kapi ima lahko težave tudi izkušen zdravnik.

  • KLIČEMO zdravnika
  • KLIČEMO 112


Kako jo preprečujemo?

Kajenje povečuje verjetnost nastajanja plakov v žilni steni in s tem oženje žilnega lumna s posledico premajhne prtočnosti tkiva in oddaljenega odmrtja ciljnih organov.

Med najučinkovitejše preventivne ukrepe za zdrave ljudi zanesljivo sodi pravočasno prepoznavanje dejavnikov tveganja. Ti so navadno prisotni že davno prej, preden bolnik zboli za možgansko kapjo.

Pomembno je, da poznamo vrednosti:

    krvnega tlaka, glukoze in holesterola.

Možgansko kap lahko preprečimo s preprostimi spremembami življenjskega sloga:

    Prenehajmo kaditi. Vsaj pol ure na dan se ukvarjajmo s telesno vadbo. Jejmo veliko sadja in zelenjave. Vzdržujmo pravilno telesno težo. V hrani omejimo sol, maščobe in sladkor. Izogibajmo se čezmernemu uživanju alkohola. Redno si merimo krvni tlak. Kontrolirajmo krvne maščobe in krvni sladkor. Če občutimo nereden srčni utrip, pojdimo po nasvet k zdravniku.


Preprečevanje ponovne možganske kapi

Potem, ko so bolniki preboleli možgansko kap, so kandidati za prednostni znotrajžilni oziroma kirurški poseg na prizadetih žilah

Pri bolnikih, ki so že utrpeli možgansko kap, možgansko kap preprečujemo:

    z zdravili, s spremembo življenjskega sloga, s kirurškim posegom, karotidno endarteriektomijo, čiščenje žile v možganih, zapiranje anevrizmatske razširitve žile, z znotrajžilnim posegom, vstavitev žilne opornice.


Kako pogosto se pojavi možgasnka kap?

Možganska kap prizadene precejšenj delež populacije starejše od 65 let.

Možganska kap prizadene 1% populacije, ki je starejša od 65 let. Približno za 10% smrti v populaciji v Sloveniji je vzrok možganska kap [2].



Kakšne so posledice možganske kapi?

Največ bolnikov je po možganski kapi zmernih invalidov.

Posledice možganske kapi so zelo različne, odvisne so od obsežnosti okvare, od mesta, ki je bilo prizadeto, in od hitrosti ukrepanja.



Viri podatkov

Specialisti nevrologije predstavljajo izhodne verjetnosti po možganski kapi.

VIR:

    1. M. Zaletel. Možganska kap. Kako jo prepoznamo? Kako ukrepati po njej. Lek, 2014. 2. Švigelj V, Žvan B. Akutna možganska kap III: učbenik za zdravnike in zdravstvene delavce. Ljubljana. 2008.
Nasveti na temo ožilja


Zdravnik Matej Makovec že več let vključen v skupino POPovih zdravnikovin odgovarja na vprašanja s področja krčnih žil in žilne kirurgije. Vprašanja in odgvore si lahko ogledate s klikom na gornjo povezavo vizita.si.


Zdravnik Matej Makovec že več let vključen v skupino strokovnjakov VIVA. Na vprašanja odgovarja po telefonu. Kliknite lahko na gornjo povezavo viva.si.

Lokacija

Specialistična ambulanta za krčne žile,
žilno kirurgijo

Diagnostični center Murgle
Cesta v Mestni log 55
1000 Ljubljana
 

Ambulanta

Četrtek
od 14:30

Naročanje vsak delavnik

09:00 - 18:00

Naroči se
Copyrights ©2015 Venula.si