Operativa 2021
Leto 2021 je zaznamovala pandemija koronavirusa
Covid-19, ki pa je dopuščala prebivalstvu več prostosti, kot leto pred tem, saj so dostopna prva
cepiva proti virusu. Stanje se postopoma spet noramlizira. Čeprav valovi
pandemije še vedno omejujeo zdravstveni sistem, je zapiranje države le delno
in omejeno na neprecepljen del populacije oziroma populacijo,
ki ne izpolnjujej PCT pogoja.
Potem, ko je bilo med prebivalci nekoliko več svobode, tu so mišljeni tisit, ki so izpolnjevali PCT pogoj, pa so bolnišnice še bolj zategnile pasove, kakor leto pred tem. Število hospitaliziranih zaradi Covida je preseglo 1000 bolnikov. Število bolnikov, ki so potrebovali intenzivno zdravljenje pa je doseglo skoraj 300.
Med tem, ko so bolnišnice programirano lepo poskrbele za bolnike s Covid izraženo boleznijo, pa so kratko potegnili redni bolniki. Že tako dolge čakalne dobe so se še dodatno podaljšale. Največji problem pa so predstavljali bolniki, ki bi po operativnemu kirurškemu posegu potrebovali prostor v intenzivni enoti. Ta mesta so bila v veliki meri zasedena, zaradi česar so kirurški posegi s predvideno premestitvijo v enoto intenzivne terapiji odpadli.
Najpogosteje operirana žila je vena safena magna (VSM).
Na drugem mestu je mala vena safen, vena safena parva (VSP).
Sledijo še ostale žile, ki predstavljajo povirje
krčnih žil in kombenicije dveh ali več žil.
Tekom epidemije Covid smo žilni kirurgi opažali povečano število strdkov v arterijskem sistemu, kar je botrovalo številnim razrešitvam, operativnim posegom kot so embolektomija ali trombektomija z zapiranjem žile s krpico ali direktnim šivom.
Podvezovanje ven med operativnim posegom klasična
operacija krčnih žil.
Flebektomija se je delala na stegnu (f), goleni (c)
ter stopalu (p) in pa kombinacije flebektomij na navedenih mestih.
V dveh primerih se je opravila le laserska operacija
brez morebitne flebektomije.
V že tako okrnjenih razmerah in pomanjkanju prostora in kadra se je v žilni kirurgiji poznal migracijski tok zdravnikov. Nekateri zdravniki so bili premeščeni na Covid oddelke, drugi so bili po dolgi izobraževlani abstinenci poslani na izobraževanje. Zaradi zmanjšanja kapacitet je bilo absolutnega dela približno enako. Manj je bilo ne nujnih operacij.
Kakor v peteklih letih ni bistevne razlike med posegom na
desni ali levi nogi. Posegi so porazdeljeni približno enako na obeh nogah.
Dva bolnika sta bila operirana na
obeh nogah hkrati.
Zmanjšane kapacitete v bolnišnicah smo skušali pokriti zasebniki z kirurškimi operativnimi posegi, ki so lahko bili izvedeni v loakalni ali tako imenovani tumesecntni anaesteziji, kamor sodi laserska operacija krčnih žil.
Tudi za operirance so predstavljali manjši operacijski prostori manj tveganja za infekcijo s Covid virusom. Nekateri bolniki so med hospitalizacijo v bolnišnici zaradi tretje bolezni dobili Covid infekcijo s poslabšanjem stanja.
Proti koncu leta 2021 so se razmere počasi začele izboljševati. Število Covid bolnikov hospitaliziranih je začelo padati, pdadati je začelo tudi število bolnikov v intenzivnih enotah.Precepljenost prebivalstva v Sloveniji se je približala številki 60%, kar je manj kot v zahodnoevropskih državah, več pa kot v ostalih balkanskih državah.