Operativni posegi na krčnih žilah v letu 2023

Operativa 2023

Najboljši dolgoročni način zdravljenja prebodne vene ostaja kirurška operativna tehnika.

V letu 2023 je epidemija kovida mimo. Tu pa tam se pojavi kakšen sporadičen primer, ki pa ne vpliva na elektivni program operacij. Nekaj operacij je potrebno nadomestiti za nazaj. V glavnem so se čakalne dobe za operacije krčnih žil podaljšale in ni pravega občutenja ukrepov vlade, ki je v preteklem letu sprejela program dodatnih operacij za skrajševanje čakalnih vrst. Med operiranci je veliko aktivne populacije, ki si zaradi službenih obveznosti, želijo sami izbrati termin posega. Dolgotrajno čakanje pa pomeni tudi, dolgotrajne težave in morebitno napredovanje bolezni v smislu bolečine, kožnih sprememb, ran.



Razmerje po spolu za operacijo krčnih žil gre precej v prid žensk 4:1.

V letu 2023 smo operirali več žensk. V preteklih letih smo opažali razmerje med operiranimi ženskami in moškimi približno 2:1. Letos, pa so se v večjemu številu odločili za poseg tudi moški. Njihov delež se je približal 50%. V preteklih letih, letih korone, je bilo operiranih precej več žensk, dosegale so razmerje 3:1 napram moškim. Tedaj se moški niso odločali za poseg. Kaže pa, da prihajajo na operacijo sedaj prav tisti moški, ki so poseg odložili v času korone. 


Uporaba električnega noža je neizogiben manever dobre kirurške tehnike pri odprti operaciji krčnih žil.

Klasični pristop do prebodne vene. Klasično podvezanje vene, ki povezuje globoki in povrhnji venski sistem daje dolgoročno najboljše rezultate.


gostejša operativna tehnika operacije krčnih žil v letu 2023 je bila laserska operativna tehnika, še vedno se je 7% operaciji opravilo s klasično operativno tehniko.

Približno 80% operacij je bilo narejenih s lasersko operativno tehniko. Še vedno je bilo 7% operacij narejeno s klasično operativno tehniko. Kirurg je ocenil, da se optimalni rezultat posega doseže s klasiko. V približno 15% primerov je bila izbrana ena od kombiniranih tehnik, ki je vključevala vsaj dve osnovni tehniki. Povprečna energija, ki jo je prejel bolnik je bila 1451,2 J, najmanjša energija je bila 125,1 J, največja energija pa 4325,6 J. Povprečna moč delovanja laserja je bila 8,9 W. Povprečen čas zdravljenja je bil 160,7 s. Povprečna dolžina zdravljenega segmenta je bila 26,5 cm. Povprečna doza energije na cm je bila 58,6 J/cm.


Sklerozacija je hiter in učinkovit postopek zdravljenja krčnih žil. Lahko ga opravimo samostojno glede na vidne žile, pod ultrazvočno kontrolo ali pa v sklopu drugega posega na žilah, naprimer po laserski operaciji krčnih žil. Po sklerozaciji se krčne žile rade ponovijo.


Najpogosteje operirana krčna žila je VSM, vena safena magna. Sledi VSP, AASV in kombinacija posameznih žil.

Najpogosteje operirana krčna žila je VSM (vena safena magna), sledi VSP (vena safena parva) in AASV (anteriorna akcesorna vena safena), ki sta udeleženi v približno enakem odstotku. V 15% smo operirali kombinacijo dveh trunkalnih krčnih ven. Kombinacije so bile AASV/VSP, VSM/AASV, VSM/VSP. Pri dveh operirancih smo opravili le flebektomijo, torej poseg brez laserske komponente operacije. V grafu sta ta dva operiranca označena z modro barvo (variksi). Pri enemu bolniku smo operirali le žilo prebodnico (v grafu označen z rumeno barvo).


Po zaključenem žaganju kosti drobne delce temeljito izperemo, saj delujejo kot tujek v rani, ker niso več prekrvaljeni.

Po amputaciji stopala kirurg spira rano. Namen spiranja je, da se odranijo trde snovi, manjši trdi delci kosti, ki so nastali med žaganjem. Slednji niso prekrvaljeni in lahko delujejo po operaciji kot tujek in povzročijo vnetje operativne rane.


Približno enako posegov je na desni in levi nogi.

Stran operacije krčnih žil je skozi čas stabilna. Približno enako posego je na desni kot na levi strani. Če razmere dopuščajo, lahko operiramo tudi obe nogi hkrati. V tem letu je bil le en tak primer.


Dobro pripravljeno operativno polje z ustreznimi inštrumenti in napravami so ključ do dobrega rezultata.

Ultrazvočni aparat mora biti med posegom v pravilnem modusu, da je operaterju čim bolj dostopen in, da je njegova uporaba prijazna. Poseg na krčnih žilah z ultrazvočnim aparatom je manj invaziven, saj dostopamo do žile po najmanj invazivni poti in je travma za bolnika čim manjša.


Nabrekajoča ali tumescentna anestezija je najpogostejši tip anestezije za kirurško lasersko operacijo krčnih žil

Tumescentno anestezijo aplicira kirurg sam. Gre za mešanico z veliko količino fiziološke tekočine, kateri se doda adrenalin, anestetik in bikarbonat. Za slednjo se odločimo, kadar bomo žilo zdravili endovensko in bomo opravili konkomitantno flebektomijo. Če bo poseg razširnjen, naprimer na veno prebodnico je potrebno dodati še loaklno anestezijo. Saj daja v teh primerih najboljše rezultate klasična kirurška tehnika.


Princip amputacije noge je, da odrežemo čim manj ampak dovolj, da se bo rana po amputaciji ugodno zacelila.

Z izvedbo manjših amputacij preprečujemo večje amputacije. Z izvedbo večjih amputacij rešujemo življenje, preprečujemo sepso, ki je v visokem odstotku smrtna.

Največ bolnikov je operiranih v eni od začetnih stadijev, vrednost C2 klasifikacije.

Skoraj 50% operirancev je imelo enega od začetnih stadijev bolezni, C2. PRibližno 1/3 bolnikov je imelo napredovali stadij, C3. Ostali operiranci so imeli višje stadije bolezni. Trije bolniki so imeli aktivno golensko razjedo.


Kontrola položaja laserske fibre poteka z neposerdnim pogledom na laser, ki proseva skozi kožo in z ultrazvočnim aparatom.

Laserska fibra oddaja vidno in nevidno svetlobo. Vidna svetloba je zato, da spremljamo položaj laserske fibre, nevidna svetloba pa oddaja energijo in zdravi krčno žilo. Če smo laser regulirali tako, da oddaja vidno svetlobo, svetlobe pa ne vidimo, nam je slednje v opozorilo, da se morda nahajamo z lasersko fibro v globokem venskem sistemu, kjer pa delovanje laserja v smislu oddajana terapevtske svetlobe ne pride v poštev. Saj je globoki venski sistem zdrav.


Operiranci imajo razširjene krčne žile čez celo nogo, tako na stegnu, kot na goleni.

Najpogostejše mesto flebektomije je kombinacija vseh treh regij: stegenska regija, golenska regija, predel stopala. Taka kombinacija se je v operiranem letu pojavila skoraj pri 40% operirancev.


Reševanje težav z žilami na stari, klasični operativni način.

Potem, ko smo opravili manjšo amputacijo, kar pomeni amputacija prsta, stopalnice ali stopala, pripravimo amputacijski krn tako, da bo celjenje in rehabilitacija čim hitrejša. Predel očistimo morebitnih avitalnih tkiv, ga speremo in osušimo. Rana je pripravljena za namestitev ustrezne obloge, ki je lahko pasivna, kar predstavljao moderne obloge ali pa aktivna kot na primer VAC sistem.


Operirance po operaciji krčnih žil boli malo ali skoraj nič.

Večina operirancev po laserski operaciji krčnih žil ni imela nobene bolečine. En operiranec je imel po posegu blago bolečino, kar pomeni, da ga je sicer bolelo, vendar analgezije ni vzel. Dva operiranca sta imela bolečino, do te mere, da sta dan ali dva potrebovala analgetično terapijo. Eden od obeh bolnikov je prejemal med posegom precejšnjo moč laserja, 15W. Zakaj je drugi bolnik vzel analgetične tablete pa ne moremo pojasniti. Bolečino vsak operiranec dojema po svoje in je težko na podlagi slednje opredeliti dogajanje med posegom.


Kombinacija zdravljenja vene safene magne z laserjem in obsežne flebektomije, ki obsega več con.

Prvi del posega na krčnih žilah predstavlja lasersko zapiranje krčnih žil, sledi flebektomija. Okrevanje po laserskemu posegu na krčnih žilah poteka nekaj dni. Tudi bolniški stalež po posegu na krčnih žilah je kratek. S posegom na krčnih žila preprečujemo nastanek dolgotrajne rane. Izjemoma je potrebna pred posegom tudi CTA diagnostika. V kolikor imate nadstrandardno zavarovanje, je poseg krit s strani ene od zdravstvenih zavarovalnic.


Nenehno spremljamo in razvijamo operativno tehniko, ki bo zmanjšala verjetnost krvavitve po operaciji.

Po laserski operaciji krčnih žil bolniki odležijo eno uro, potem pa gredo domov. Približno pri 10% bolnikov se po eni uri ležanja pojavi krvavitev na mestu odstranitve krčnih žil. Običajno gre za predele gležnja, kjer je zaradi kostne izbočenosti kompresija težje dosegljiva 90% bolnikov je eno uro po posegu brez takojšnje krvavitve. Morajo pa tudi bolniki, ki ne krvavijo prejeti ustrezna navodila, saj se krvavitev lahko pojavi kasneje, ko so že doma. Na povečano možnost krvavitve vplivajo zdravila proti krvnim strdkom, ki jih bolniki pričnejo jemati po operaciji. Prvo injekcijo si aplicirajo zvečer doma.


Po amputaciji stopala skozi tarzalne kosti ostanejo kosti eksponirane, kar pomeni, slabo prekrvavljene in slabo odporne za vnetje.

Nameščanje podtlačne gobice na eksponirano rano po transtarzalni amputaciji pri bolnici. Gospa se je zdravila zaradi diabetičnega stopala. Vnetje je tako napredovalo, da je bil edini izhod stanja transtarzalna amputacija. Glavni namen je bil ohranitev pete in preprečitev višje amputacije.


V letu 2023 so bili po posegu na krčnih žilah le manjši zapleti.

Kar 87% operirancev je prestalo poseg brez morebitnega zapleta. Manjši zapleti so se pojavili pri 13% operirancev. Pri dveh operirancih je šlo za zaostali variks, zaostalo krčno žilo, ki zaradi enega od razlogov med samim posegom ni bila odstranjena. Lahko je prišlo do vstopa kljukice pod kožo, vendar se je krčna žila izmaknila kljukici in ostala v podkožju tudi po posegu. Serom je nabiranje limfne tekočine in se mu je nemogoče ogniti. Zdravimo ga s ponavljajočimi punkcijami, lahko na mesti vbrizgamo Aethoxysklerol 0,5%. Hematom se je pojavil pri enemu bolniku, ni bila potrebna evakuacija, slednji je počasi izginil z aplikacijo obkladkov in vtiranjem mazila Hepan 500 zunanje. Vnetje se je pojavilo pri 3 operirancih. Šlo je za vnetje po flebektomiji, koža je bila nekoliko pordela. Ni bilo potrebe po dodatnem zdravljenju, npr. antibiotiku.


Tehnika uvajanja laserske fibre v žilo je odvisna od premera krčne žil, ki jo bomo zdravili.

Operater bolniku uvaja lasersko fibro v debelno krčno žilo. Cilj zdravljenja je zapiranje prizadete vene in s tem preprečevanje povratnega toka krvi in preprečevanje pojavljanja krčnih žil.

Nasveti na temo krčnih žil


Zdravnik Matej Makovec že več let vključen v skupino POPovih zdravnikov in odgovarja na vprašanja s področja krčnih žil in žilne kirurgije. Vprašanja in odgvore si lahko ogledate s klikom sliko.


Zdravnik Matej Makovec že več let vključen v skupino Vivinih strokovnjakov in odgovarja na vprašanja s področja krčnih žil in žilne kirurgije po telefonu oziroma elektronski pošti.

Lokacija

Specialistična ambulanta za krčne žile,
žilno kirurgijo

Diagnostični center Murgle
Cesta v Mestni log 55
1000 Ljubljana
 

Ambulanta

Četrtek
od 14:30

Naročanje vsak delavnik

09:00 - 18:00

Naroči se
Copyrights ©2015 Venula.si