Kako zdravimo anevrizmo?

Kako zdravimo anevrizmo trebušne aorte?

ENDO ali OPEN zdravljenje

Anevrizmo v trebuhu v osnovi zdravimo na dva načina, z znotraj žilno opornico in pa z klasično kirurško tehniko.

Anevrizmo v trebuhu zdravimo z žilno opornico, tako imenovano EVAR tehniko (ENDO - znotrajžilna opornica, slika zgoraj levo), če je le mogoče. Gre za vstavitev žilne opornice v razširjeni predel aorte, postavimo jo na mesto anevrizme (slika zgoraj levo). V nekaterih primerih EVAR tehnika ne gre, tedaj se odločimo za klasično kirurško tehniko (OPEN tehnika). Razširjeno žilo, anevrizmo, zdravimo z nadomestno umetno žilo, ki jo všijemo v prizadeti predel, slednja je lahko v obliki cevi ali pa je Y-oblike, odvisno od stopnje prizadetosti.

ENDO zdravljenje

Pri zdravljenju anevrizme abdominalne aorte z ENDO tehniko je manj zapletov, bolniki hitro okrevajo in je hospitalizacija kratka

V svetu prednjači ENDO tehnika, gre za takoimenovano EVAR zdravljenje. Prednost tega zdravljenja je v tem, da je manj invazivno. Manjše je število zapletov. Bolnik ostane v bolnišnici le nekaj dni. V kolikor se ENDO zdravljenje zaplete med samim posegom je potrebna konverzija v težji način zdravljenja - OPEN, klasična kirurška tehnika.

Znotraj žilno zdravljenje trebušne aorte izvajajo tako žilni kirurgi kot interventni radilogi.

V Sloveniji zdravijo znotrajžilno anevrizmo trebušne aorte interventni radiologi. Z začetkom specializacije iz žilne kirurgije pa je pričakovati, da bodo znotrajžilno zdravili tudi žilni kirurgi. Ko anevrizmo trebušne aorte zdravijo žilni kirurgi, lahko v primeru morebitnega zapleta in konverzije operativnega posega v klasični operativni poseg sami dokončajo operacijo. V nasprotnem primeru je potrebno klicati žilnega kirurga ter celotno žilno ekipo. Nemalokrat je potreben tudi transport nestabilnega bolnika v hibridno operacijsko dvorano.

Potem, ko žilno opornico postavimo na željeno mesto, jo razpremo.

V žilo namestimo opornico v poziciji zaprtega dežnika (slika levo). Ko je zaprta (slika levo) opornica pozicionirana na prevemu mestu, jo odpremo (slika desno) kot dežnik. S tem se žila razširi in vzpostavi pretok skozi žilo.

OPEN zdravljenje

Primere, ki jih ne moremo pozdraviti z zaprto metodo, je potrebno opeirirati.

V nekaterih primerih posega na razširjeni trebušni žili ne moremo opraviti z novejšimi enostavnejšemi, manj invazivnimi ENDO metodami. Potrebno je bolnika zdraviti s klasično, tako imenovano OPEN tehniko. Sem sodijo primeri, ko gre za kratek vrat anevrizme, kot večji od 60 stopinj med anevrizmo in nadaljevanjem aorte, kalcinirane in zvijugane medenične arterije, zelo mlad bolnik, druge anatomske posebnosti na vratu anevrizme. OPEN tehnika je povezana z večjim številom začetnih zapletov, dolgotrajnejšo hospitalizacijo. So pa klasični, OPEN posegi bolj vzdržljivi in se zato priporočajo pri mlajših bolnikih.

Razširjeno žilo smo izključili iz krvnega obtoka, na njeno mesto smo všili umetno žilo.

Pri OPEN operaciji se je potrebno prebiti skozi trebušno steno, odmakniti črevo ter prekiniti retroperitonej. Sledi izključitev anevrizme iz krvnega obtoka. Obstoječo bolno žilo zamenjamo z umetno žilo, ki je običajno iz Dacron materiala (na sliki).

Težje primere trebušne aorte zdravimo s klasičnim kirurškim posegom.

Klasična operacija trbušne aorte zahteva izkušeno ekipo in se izvaja v izbranih ustanovah. Pomemben je tudi nadzor po operativnemu posegu. Pri posegu lahko pride do zapletov med posegom, takoj po posegu in pozno po posegu. Med posegom bolnik lahko krvavi, pride lahko do poškodbe živca. Takoj po posegu smo pozorni na prekrvavitev nog, črevesa in ledvic. Pozno po posegu se lahko pojavi vnetje, lahko tudi neželjena povezava med žilo in črevesjem.

Lokacija

Specialistična ambulanta za krčne žile,
žilno kirurgijo

Diagnostični center Murgle
Cesta v Mestni log 55
1000 Ljubljana
 

Ambulanta

Četrtek
od 14:30

Naročanje vsak delavnik

09:00 - 18:00

Naroči se
Copyrights ©2015 Venula.si