Slaba prekrvavitev noge se lahko kaže kot nezmožnost hoje
daljših razdalj ali pojava ran ali mrtvin na nogi.
Edini simptom je lahko bolečina v mirovanju.
Najprej zdravnik skuša
ugotoviti s pregledom in preiskavami, ultrazvočna ali CTA, če so
žile prizadete in katere žile so to. Stanje zdravimo z
zdravili PTA ali obvodno
(bypass) operacijo na nogi.
Pojem obvodne ali bypass operacije na nogi pomeni, da speljemo žilo mimo prizadete žile. V prometu poznamo taka stanja kot obvoz. Cesta je na določenme odseku zaprta in potrebno je preusmeriti avtomobile po drugih cestah. V našemu primeru drugih cest ni, zato je potrebno novo cesto izgraditi. Všijemo novo žilo, ki poteka vzporedno z zaprto žilo.
Pri vzpostavitvi nove žile sta pomembni dve mesti in sicer mesto začetnega in končnega všitja nove žile. Nova žila je lahko iz umetnega materiala, npr. Goretex ali všijemo lastno veno, ki jo vzamemo na mestu, kjer jo telo nujno ne potrebuje. Načeloma je lastna vena boljša opcija, če je primerna in če jo telo ima. Začetni del bypassa se običajno začne v dimljah. Končni del pa se zaključi nad kolenom, če so žile ob kolenu v redu.
Če so žile na stegnu in tudi žile ob kolenu prizadete, je potrebno novo žilo všiti pod kolenom. V primeru, da so prizadete golenske arterije, pa pride v poštev pedalni obvod.
Gre za posnetek, ki ga je naredila gospa, bolnica sama. Na stopalu so številne mrtvine. Bolnica je čakala z obiskom zdravnika. Nekateri bolniki imajo več možnosti za nastanek mrtvin, predvsem so to kadilci, bolniki s sladkorno boleznijo, povečano telesno težo, višjimi vrednostmi krvnega tlaka, povišanimi maščobami v krvi.
S tako obsežno mrtvino je gospa prišla do žilnega kirurga, ki se je takoj odločil za ustrezno diagnostiko in bypass obvodno operacijo z napeljavo nove žile vse od dimelj do podkolena. Poseg je gospa dobro prestala. Vzpostavljena je bila nova prekrvavitev noge.
Že v nekaj dneh je začela mrtvina bledeti, se luščiti in odpadati.
Delno smo mrtvino odstranili z dodatnim posegom. Rana se je začela celiti, kar pomeni dober znak ugodnega izhoda zdravljenja.
Sveže granulacije v rani pomenijo etapno zmago zdravljenja. Kaže, da bo ud, ki mu je grozila amputacija rešen.
Rana lepo granulira, rdečkasto obarvane granulacije, mestoma vidimo okrog granulaciji roza obarvano obrobo, predvsem gornji del slike, kar pomeni, da rana že epitelizira, se celi in zapira. Prvi deli rane so prekriti s kožo. Sedaj ima rana dovolj hrane in kisika, kar ji omogoča ugodno celjenje.
Rana se lepo zapira in postaja manjša, kar je bitveno izboljšalo bolnici kvaliteto življenja. Tudi bolečina, ki je perzistirtala pred bypass operacijo, je sedaj v izzvenevanju.
Rana v predelu gležnja granulira, je brez fibrinskih oblog in mrtvin in dober potencila celjenja. Rana, ki je prej bila na goleni je že zaprta in epitelizira.
Levo polkrokžno so sveže granulacije s primernim celjenjem, desno konkavne oblike je zdrava koža, vmes pa v obliki lunice je prehod granulacij v epitelij, kar nakazuje, da se bo rana dobro zacelila.
Pri gospe so še potrebne kontrole pri izbranemu zdravniku oziroma prevezovanje rane preko patronažne službe. Ni potrebe po uporabi modernih oblog, saj je prekrvavitev dobra in so pogoji celjenja dobri. Z normalno aktivnostjo in hojo gospa še pospeši celjenje. Rana bo predvidoma zaceljene v nekaj tednih do nekaj mesecih.
Pri gospe je bila potrebna obvodna (bypass) operacija pod kolenom, kar je pustilo za posledice številne brazgotine na stegnu in goleni. Sicer je operacija dobro potekala in je funkcionalni rezultat zdravljenja ugoden. Med tem je gospa prenehala s kajenjem, kar bo pripomoglo, da bo žila ostala dalj časa odprta in verjetno morebiti dodatni posegi kot so PTA vsaj nekaj časa ne bodo potrebni.
Primerjava slike pred zdravljenjem in po obvodni (bypass) operaciji, ki je gospe rešila nogo pred amputacijo.